List of participating countries Olympiad
Azerbaijan
Leader: ANAR FARMANOV
 
Participants:
HASANLI HASAN
GULUZADE SONA
AGAEVA MILANA
ALIYEV TAHIR
DAVUDLU  JALIL
BASHIROV BALAGARDASH
HUSEYNOV GURBAN
ISRAFILOV DILGAM 
 
Belarus
Leader: Yauheni Paulechka
 
Participants:
Andrew Pankratov
Yauhen Aniskevich
Dzmitry Salauyou
Tsimafei Navalayeu
Katsiaryna Hurynovich
Aliaksei Krautsou
Alexandr Pankratov
Sergei Kuzovchikov
Artem Tsymbal
Nikifar Lazouski
Lizaveta Petrusevich
 
Bulgaria
Leaders:
TSEKOVA-STEFANOVA, DANIELA TSVETANOVA
PEKOV, GEOMIL IVANOV
 
Participants:
KRASTILOVA, MIRYANA GEORGIEVA
RASHEV, HRISTO GEORGIEV
MILOV, VLADIMIR PLAMENOV
KARAZAPRYANOV, PETAR ANTOAN
 
Hungary
Leader: Gábor Magyarfalvi
 
Participants:
Dénes Gyula Berta
Péter Bolgar
Gergő Salyi
Márton Zwillinger
 
Georgia
Leader: Anzor Shapatava
 
Participants:
KEVLISHVILI  ILIA
MEKERISHVILI  LEVAN
 
Estonia
Leader: Vladislav Ivaništšev
 
Participants:
Lona-Liisa Sutt
Eduard Harkov
 
Kazakhstan
Leader: Badavamova Gulzhan 
 
Participants:
Kamysbayev Vladislav
Dolzhnikov Vladimir
Sultanov Murat
Myngtay Yernar
Aldishev Aldiyar
Tauekelov Medet 
Tursynkhan Darkhan
Ashim Kairat
Amanzholov Azim
Tanirbergenov Turar
Zagribelnuy Bogdan
Ryskulbekov Azamat
Tinassilov Rakhim
Akturin Abay
Muminov Daniyal
 
Kyrgyzstan
Leaders:
Batkibekova Minira
Abdyldaeva Fanargul
 
Participants:
Zholdoshbekov Nurak
Abdyzhaparov Nursultan
Kambaraly uulu Akbaraly
Stalbek uulu Nursultan
Abykeshov Kalysbek
Iusupova Aiperi
Tolonberdi uulu Zhyldyzbek
Zhaparov Tynychbek
 
Lithuania
Leader: Mindaugas Jakutis
 
Participants:
Artūras Grabusovas
Antanas Radzevičius
Sigitas Mikutis
 
Macedonia
Leader: Ilievski Zoran
Participant: Ilievski Filip
 
 
Moldova
Leader: Velişco Nadejda
 
Participants:
Buiucli Serafim
Gîrla Adriana
Luchianiuc Dan
Munteanu Laura-Iuliana 
 
Russia
Leaders:
Arkhangelskaya Olga
Tyulkov Igor
 
Participants:
Blinov Roman
Boichuk Artem
Demakov Pavel
Ivanov Sergey
Isayev Valeriy
Petryukov Kirill
Potapov Pavel
Utkin Andrey
Shlapakov Nikita
Shmakova Anna
 
Tajikistan
Leader: ERHAN  GULER
 
Participants: 
ULUGBEK BAROTOV
MARUFDZHON BOLTABOEV
KHOMIDKHODZHA  KHOLIKOV
BEHRUZ  NOSIROV
SOMON KHAKIMOV
HABIBULLO SIDIQOV
TAHMINAKHON SAKIROVA
 
Turkmenistan
Leaders:
DURDYMURAD KADAMOV
PERMAN ROZYYEW
 
Participants:
GUVANCH NURIYEV
AGABAY SALAYEV
PERMAN JORAYEV 
YKLYM BOLMAMMEDOV
GADAM MYRATGELDIYEV
ORAZMUHAMMET MEDESHOV
MEKAN VEPAYEV
ASHYR HANOV
 
Turkey
Leader: MURAT KÜRÜM
 
Participants:
FURKAN SERİN
SEMİH SAĞLAM
NAZIM EYMEN TURAN
DURSUN BEKCİ
 
Ukraine
Leaders:
Malchenko Galyna
Chuiko Iuliia
 
Participants:
OLENTSEVYCH EDUARD
CHZHEN Oleksandr
ANAPOLSKA Mariia
VIHIVSKIY Oleksandr
STELMAKH Andriy
SHABANOV  DMYTRY
ZAPOROZHETS Iryna
CHERNIUKH Igor
 
Uzbekistan
Leaders:
Kholikov Oybek Muyassarovich
Jurayeva  Rano Urinovna
 
Participants:
Kholikova   Aziza
Olmosov  Ravshan
Tukhtaev Khamidulla
Boboev Zufar
Daminova Guzal
Bakhodirov Nodirjon
Safarova  Zebiniso
Obloyorov Sunnatilla
Nasriddinov Jakhongir
Yuldashov Sanzhar Ihlom ugli
Idrisova Nurbonu Savutjon
 
France
Leader: TUYAKBAYEVA ORYNZHAN
 
Participants:
Deniz Safa Sebukhar
Emre Cengiz